Vo februári si fanúšikovia Western Sydney Wanderers zobrazili podobný banner na štadióne Parramatta. Keď A-League odštartuje budúci mesiac, dúfajme, že uvidíme viac. Politická klíma zostáva neistá – máme knižničiek, ktorí sa nazývajú utečencami ako útočníkmi a vláda, ktorá ich uzamkne v privatizovaných, tajných väzniciach. Ben Williams (@BenitoWill) Len to videli. Skvelé veci, @NMFCOfficial. #AFLFinals #refugeeswelcome pic.twitter.com/sQ2olGZ8v2Sep 13, 2015

Bannery, samozrejme, to nezmení, ale existujú hlbšie a historické dôvody pre fanúšikov austrálskeho futbalu, aby uvítali utečencov.Možno viac ako ktorákoľvek iná krajina na svete, v Austrálii futbal, ako to dnes poznáme, bol postavený na podnikateľských zručnostiach, vášeň a tvrdej práci utečencov a migrantov.

Na jednej lodi v decembri 1949 dorazili do Austrálie tri muži, ktorí by mohli hrať rozhodujúcu úlohu pri vývoji hry. Boli to Andrew Dettre, maďarsky, Denes Adrigan, tiež maďarský, a Branko Filipi, chorvátsky. Vtedy boli nazývané “vysídlené osoby”, nie utečenci, ale ich okolnosti boli rovnaké ako tie, ktoré dnes – boli utekajúce z chudoby a politického prenasledovania.

Adrigan bol priekopníckym trénerom, ktorý bol súčasťou takzvanej “maďarskej mafie” futbalu v šesťdesiatych rokoch. Stal sa zakladateľom austrálskej federácie trénerov, prvej svojho druhu.Trénoval tisíce juniorov po Austrálii a Oceánii a v roku 1980 získal medailu britského impéria za svoje služby futbalu. Filipi sa usadil v Adelaide a stal sa prezidentom Adelaide Chorvátska (teraz Adelaide Raiders) a neskôr Melbourne Chorvátsko (teraz Melbourne Knights). V Adelaide v Chorvátsku sa stal priateľom a dôstojným podporovateľom veľkého vodcu Aborigina Charlesa Perkinsa, ktorý bol začiatkom šesťdesiatych rokov kapitánom a hviezdnym hráčom. Toto sú len tri tisíce podobných poviedok v austrálskom futbale.

Súčasný predseda FFA Frank Lowy, muž, ktorý založil austrálsku národnú ligu nie raz, ale dvakrát, bol utečencom. Les Murray, po celé desaťročia tvár austrálskeho futbalu spolu s Johnnym Warrenom, prišiel ako mladý chlapec z Budapešti.Aj on bol utečenec a dodnes tvrdí, že “pašerák môjho ľudu bol vždy mojim hrdinom.” Následne tu je náš národný tréner, ktorý prišiel na migračnú loď Patris v roku 1970. Jeho rodičia boli ekonomickí migranti, nie utečenci, ale ako mi to Ange Postecoglou povedal minulý október: “určite to nebol lepší život pre nich, pretože všetko, čo si pamätám, je, že pracujú”. Lepší život, ktorý hľadali, bol pre Ange. Začiatkom tohto roka viedol Austráliu k víťazstvu v Ázijskom pohári, čo je určite najväčší úspech akéhokoľvek austrálskyho národného trénera. Sme šťastní, že sa Jim a Voula Postecoglou rozhodli dostať na túto loď. Keď sledujeme A-Ligu, sledujeme deti a vnúčatá utečencov a migrantov. Niektorí, ako napríklad kosovsky narodený striker Newcastle Jets Labinot Haliti, prišli do Austrálie ako utečenci.Awer Mabil, ktorý sa tento rok presťahoval z Adelaide United do dánskeho klubu FC Midtjylland, žil do utečeneckého tábora v Keni až do roku 2006.

“Je dôležité, aby sme pochopili utečencov, čo prechádzajú, je to pre nich takéto rozhodnutie, “povedal Les Murray v roku 2010.” Rozptýliť sa z vašej kultúry, vašej histórie, z vašich tradícií, z vašej rodiny a ísť niekam, kde neviete, čo vás čaká. “

Už niekoľko desaťročí je to futbal, ktorý očakáva utečencov v Austrálii.Súčasťou jedinečnej a často nepochopenej úlohy hry v tejto krajine je poskytnúť útočisko a príležitosť – ako fanúšikov, hráčov, trénerov, úradníkov alebo novinárov – tým, ktorí sa presťahovali z ich vlasti.

tak tu, ako aj v zahraničí, ukazujú, že kluby A-League a W-League môžu hrať úlohu. Rory Smith napísal pre ESPN, že vítajúci utečencov je súčasťou “spoločenskej zodpovednosti” futbalu. V Austrálii je to viac – utečenci nielen pozitívne prispievajú k austrálskemu futbalu, sú súčasťou veľmi DNA.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s