Pre čo najpresnejší odhad podmienok na trati používajú českí tréneri a servisní technici oveľa presnejšie prostriedky. Napriek tomu niekedy musí staviť lotériu v mene predpovede počasia. A ich piatková stávka bola vysoká. Doslova a obrazne.

Dali Gabrielu Koukalovi do poslednej, štvrtej skupiny! Rozhodli sa tak potom, čo skúmali podmienky pri štvrtkovej štafete, ale aj predpoveď počasia na piatok na preslávenom nórskom meteoserveru.

“Aj počas testovania lyží bolo poznať, že sa s postupujúcim popoludním tá trať trochu zrýchľuje,” vysvetľoval hlavný režisér Ondřej Rybář.

Ďalším faktorom sa stal vietor. Keď slnko kleslo a odtieň sa zmenil, vo štvrtok sa menil tok vzduchu na streľbe.V závere štafety sa tam už vietor až toľko netočil.

Preto Rybář nahlásil Koukalova, ale aj Puskarčíkovou do štvrtej skupiny. Potom sa posadil a čakal, aby sa uskutočnilo remíza. Nie, nebol pokojný. “Som zvedavý, čo budú robiť ďalšie tímy,” povedal.

Čoskoro videl čierne na bielom.

Francúzi, Fínci a Taliani oznámili svoje najlepšie ženy do prvej skupiny!

Čechia a Nóri na štvrtý. A Nemci Dahlmeierovou do tretej.

“Som prekvapený,” priznal.

Usúdil, že Francúzi, ktorých Marie hviezda Dorinová-Habertová si vylosovala jedničku, stavili na inú taktiku: “Nechcú, čakať na dlhý čas a rozptýliť ho, ako ostatní závodia. Gabin to však neopustí.Hľadali sme skôr, ako jej ušetriť nejakú sekundu na trati. “

Keď vo štvrtok večer tréneri oznámili Koukalova, že má číslo 96, prijala to mlčky, bez slova, avšak s úľakom v očiach. Hneď jej teda pre upokojenie pripomínali, ako už v minulosti vyhrala preteky Svetového pohára aj so štartovným číslom 69.

“Teraz sa tie číslica len pretočili, zase vyhráš.”

Marie Dorinová- Habertová pri úvodnej lezci v závode minula raz, Kaisa Mäkäräinenová sa štvorkou na hrudi dokonca dvakrát, Dorothea Wiererová sa šestkou tiež. “Slnko im teraz svieti na strelnici nepríjemne do očí,” všimol si šéf českého zväzu Jiří Hamza.

Podmienky na strelnici sa naozaj postupne upokojovali. Ale bude stopa naozaj dostatočne rýchla?Nezačne sa spomaľovať?

Obava zmizla, keď Koukalová ako prvá prešla úvodnom medzičasom!

“nezrýchlil sa to tak, ako sme dúfali, ale zároveň ani tá trať Gábine neublížila,” vykladal šéfservisman Tom Žídek.

Predtým, ako začal od skúšaných párov, vybral si pre Koukalove lyže, že v minulosti nikdy nevyhral. “Ale teraz vyhral, ​​je to dôležité!” Majster sveta sa už zbavil všetkých starostí. To svietilo. Plakala šťastne. A ona povedala: “Šikovná voľba bola šesťdesiat jedna.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s