V lete manažment PSG vyradil zástupcu futbalového Olympu a dokonca nahradil zákonodarcov. Spočiatku klub otvorene vstúpil do vojny s Barcelonou a vyhral ho, keď si kúpil Neimar, a potom odolal tlaku UEFA a protiútokom s požiadavkou na kontrolu práce federácie. Jeho prezident Alexander Cheferin okamžite zatlačil na uši. Na konci Arabi, parížania majstrovsky prešli finančnú fair play – prenajali drahé Kilian Mbagpe – to znamená, že tento odpad bude stráviť ďalšie leto. A prezident klubu Nasser Al-Helaifi uistil, že príjmy budúcej sezóny budú zbytočné.

Úloha gangu. Prečo PSG – najviac odporný tím EurópyFoto: Cieľ, SI, The Guardian, False 9

Konkurenti nemali čo robiť, len na finančnom veľtrhu, aj keď táto prekážka bola právoplatne schválená a vyrušovala vojnu európskych granúl proti PSG. Pravda, táto hysteria len zvýšila obraz klubu. Po prvé, celý svet sa dozvedel, že ide o projekt s veľkými ambíciami a nie o začatie prania špinavých peňazí. Po druhé, popularita klubu vzrástla ešte viac, ako po hanbe v Katalánsku – tvár Neimara vykonával svoju činnosť v Južnej Amerike a v Európe všetko rozhodli prvé skupiny médií. A po tretie, klub preukázal, že sa nebojí úradov a je pripravený tlačiť tých, ktorí sa na ne odvážne vyhnali pred oknom prestupu.

V poslednej dobe si parížsky klub opäť priťahoval pozornosť. Ale už nehrali hviezdy s potenciálne mimozemskou triedou, nie hojnosťou cieľov a nechutnou epizódou na poli – Neimar a Dani Alves si počas trestu vybrali loptu od Edinsona Cavaniho. PR v štýle Moskvy “Spartacus” – dostať sa na titulnej stránke s titulkami o každej hre, ale nie o hre. Takýto “blesk” zneužíva klub, ale to nie je hlavná vec, o čom stojí za to hovoriť.

Neimar s “navždy-druhým komplexom” prišiel a bezohľadne vzal loptu od umelca a Dani Alves pomohol opustiť Uruguajských bláznov. Po tom, hlavný tréner “PSG” Unai Emery neurobil nič presne – iba jemne povedal, že prvý bude stále Cavani. To znamená, že tréner nepopieral za porušenie disciplíny, nezabezpečil rozhovor s hráčmi, ale len niečo ticho zamrmlal.

Bolo to tiež znechucujúce z videa s hráčmi parížskeho klubu, keď po 4-0 s “Barca” žartovali o možnom 0: 3 alebo 1: 5 v Katalánsku. To bolo nechutné, takže hanebné 1: 6 – slušné trestanie pre zaužívaných hráčov a trénerov, ktorí ich nedali na zem.

Úloha gangu. Prečo PSG – najviac odporný tím EurópyFoto: Cieľ, SI, The Guardian, False 9

 

Nedávna epizóda ukázala, že verejná znásilňovanie ich nič neučí. Unai opäť preukázal svoj slabý charakter a nadmerné skromnosti. To, že v najlepšom prípade nie je nad hráčmi a že ich narcisizmus nebolí rásť, kým sa nestane ďalšou hanbou v európskej súťaži. A dozvedeli sme sa, že Španiel nerozdeľuje úlohu hráčov. Zinedine Zidane stručne chválil túto klauniu: “Moji hráči vedia, kto by mal vyhodiť, kto slúži v rohu a kto vykoná voľné kopy.” A Emery zbabelý sa usmieval: “Samotní hráči sa musia počas hry rozhodnúť, kto porazí trest.”

S takým trénerom v tíme zloženom zo sebeckých hviezd sa môže stať čokoľvek. A s najväčšou pravdepodobnosťou rozdelenie tímu do skupín – tých, ktorí budú okolo Neimaru (Brazílčanov) a všetkých ostatných. S najväčšou pravdepodobnosťou to nie je prvý čin, keď sa pokúša vziať si hru na seba, odtrhnutie tímu. Brazílčan je príliš posadnutý tým, že sa uznáva ako najlepší hráč na svete. A jeho krajania zrejme budú na jeho boku.

Hlavným problémom v tejto situácii je, že žiadna pozícia nebude podporovať trénera. Nebude to ako v prípade Laurenta Blanca, keď celý tím sa postavil za trénera proti Serge Orie, ktorý ho urážal v Periscope. A ak sa v tíme objaví väčší škandál, Emery bude rovnaká ako v Spartake. Pretože nemá autoritu ani charakter kremíkovej povahy, tak ako Zdeněk Zeman, ktorý zatvorí nejakú hviezdu nie autoritou, tak rigiditou.

Táto kompozícia je nekontrolovateľná a pôsobí sama. Takéto tímy nikdy nezískali nič, čo by bolo užitočné. Kolektív sa dostane na vrchol, keď sa stane rodinou. Keď sú hráči dôležitejší než bežné víťazstvá, nie ich vlastné. Keď Lionel Messi viedol obranu a prešiel do brány Luis Suarez, aj keď mohol viesť k prázdnem. Keď Arjen Robben prestane držať loptu a začne hrať tím. Keď sa Cristiano Ronaldo javí podobne ako herný partner (Gareth Bale), ale ich vplyv na tím rovnako zdieľa Luku Modric.

Vedúci toho istého PSG vidí súčasný tím ako “ja, moji priatelia a všetci ostatní.” Do jednej kategórie sa hovorí o skutočných partneroch a druhá nevníma.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s