Plavecká “dvadsaťpäťka” našincom jednoducho sedí viac. Málek, Čierna, Kyněrová slávili úspechy na krátkych Evropách, vo svetovej konkurencii sa presadili Hlaváčková, Sloboda a taky Baumrtová, najväčšia súčasná plavecká hviezda.

Od stredy sa medzi úspešných môžu zaradiť ďalší, v katarskej Dauhe štartuje svetový šampionát . A hoci Perna zostával v odhadoch úspechov Skromný a hovoril: “Chcem jedno finále a za dve tri by som bol prešťastný.”

Jednička tímu Baumrtová dáva nádej, že by miesto medzi osmičkou najrýchlejších nemuselo byť maximom. “Som na dobrej ceste,” vyžíva si 23-ročná plavkyňa z Chomutova.

Simona Baumrtová v akcii

Práve ona je prototypom špecialistami na neolympijské bazén.Z deviatich individuálnych medailí, ktoré blonďavá znakařka od svojho európskeho debutu v Eindhovene 2010 pozbierala, je ich osem “krátkych”.

Prečo? Jednak preto, že vie výborne vlnenie pod vodou a po obrátkach, ktorých je logicky viac, získava proti súperkám náskok. “V tom som možno najlepší na svete,” uvažovala Baumrtová.

Ďalším a možno ešte podstatnejším dôvodom jej preferencie 25metrového bazéna je psychika. “Mám v sebe nejaké strachy. Zakaždým polrok pred šampionátom na dlhom bazéne mám veľký úspech na tom krátkom. “A potom sa nedokáže s tlakom na päťdesiatke porovnať.

Trebárs ako tento rok v Berlíne na majstrovstvách Európy.Išla tam v úlohe favoritky pre medaily, priviezla dve piata miesta. “Neviem, čo sa stalo,” ľutovala tvrdé lekcie.

“Zatiaľ nevieme, aká je príčina, že v päťdesiatke nám to toľko nejde,” priznal reprezentačný tréner. Jedna z nich môže byť, že na stávkové kancelárie krátky bazén jazdí o niečo menšia konkurencia, sem tam niekto zo svetovej špičky chýba a potom je priestor pre úspech väčšie. To ale v Dohe platiť nebude, chystajú sa najsilnejší výpravy, “varoval.

Dôvodom môže byť tiež jasná prevaha menších bazénov v Česku. “V Chomutove nám ho zavreli,” povzdychla si Baumrtová a aby si udržala kontakt aj s “veľkou vodou”, plánuje od Nového roka štyrikrát týždenne za tréningom jazdiť na dlhý bazén. “Je to potrebné.”

V tom menšom sa však stále cíti istejšie.Napríklad aj preto, že má jeden zlozvyk, ktorý sa s metrami násobí. “Simona strašne rada brúsia lajnu,” pozradil Perna. “A keď to robí dvadsať metrov v krátkom a nie štyridsať na dlhom, tak je to lepšie,” zavtipkoval kouč.

Takéto brúsenie nielenže Baumrtovou spomaľuje, hrozí pri ňom aj niečo nepríjemné. “Môže byť bolestivé a nebezpečné, keď sa prstami dostane medzi plaváky,” popisoval tréner.Súčasne je plávanie v tesnej blízkosti dráhy nevýhodné, pretože vedľa plávajúce súperka môže brať vodu spod záberu. “A tiež je to psychický prúser, plavec si uvedomí, že je niekde, kde byť nemá.”

Barbora Závadová a Ján Micka, na ktoré sa bude takisto v Katare sadiť, však radšej skáču do päťdesiatky. “Neviem tak dobre obrátky a olympijský bazén je taky prestížnejšie,” tvrdila 21-ročná polohovkářka.

U kraulaře-maratóncov je dôvod obľuby dlhého bazéna čisto pragmatický. Keď pláva najdlhšia bazénovú disciplínu tisícpäťstovka, okrem vzdialenosti ho desí i ďalšie cifra – 59 obrátok, jedna každá čo 14,5 sekundy. “Až sa z toho motá hlava,” pripustil Micka. “A počítanie? To záleží na nálade.Niekedy obrátky počítam, niekedy si spievam, podľa toho, ako ma závod baví. “

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s